TOP NEWS

Metro

World

Spiritual

28 Oct 2019

Zlatan, Burna Boy, Win Big At The AFRIMMA Awards (Full List Of Winners)

AFRICAN MUZIK MAGAZINE AWARDS (AFRIMMA) 2019 happened yesterday at The Bomb Factory, Canton Dallas, Texas.

The premium music award platform for African music in diaspora pulled a host of top African music superstars and personalities to the event. Some of the stars who graced the stage to perform are Rema, Stonebwoy, Master KG, Zlatan etc.

Some of the winners for the night were Burna Boy, Zlatan, Rema, Toofan, Akothee etc.

See the full list of the Afrimma awards 2019 winners below.

Best Male West Africa

 Davido – Nigeria
 Kuami Eugene – Ghana
 King Promise – Ghana
 Burna Boy – Nigeria
 Wally B. Seck- Senegal
 Ariel Sheney– Ivory Coast
 Sidiki Diabate – Mali
 Stonebwoy – Ghana
 Wizkid- Nigeria
 Mr. Eazi – Nigeria

Best Female West Africa

Aya Nakamura – Mali
 Simi – Nigeria
 Becca -Ghana
 Teni- Nigeria
 Adiouza – Senegal
 Josey – Ivory Coast
 MzVee – Ghana
 Tiwa Savage- Nigeria
 Yemi Alade- Nigeria
 Niniola- Nigeria

Best Male East Africa

 Ali Kiba – Tanzania
 Diamond Platnumz – Tanzania
 Harmonize – Tanzania
 Nyashinski – Kenya
 Juma Jux – Tanzania
 Eddy Kenzo – Uganda
 Khaligraph Jones – Kenya
 Ommy Dimpoz – Tanzania – Winner
 Rayvanny – Tanzania
 The Ben – Rwanda

Best Female East Africa

 Vinka – Uganda
 Victoria Kimani – Kenya
 Vanessa Mdee – Tanzania
 Akothee – Kenya – Winner
 Nandy – Tanzania
 Sheebah Karungi – Uganda
 Fena Gitu (Fenamenal) – Kenya
 Knowles Butera – Rwanda
 Rema Namakula –Uganda
 Juliana Kanyomozi- Uganda

Best Male Central Africa

 Fally Ipupa – Congo – Winner
 Dadju – Congo
 Stanley Enow – Cameroon
 Preto Show – Angola
 Naza– Congo
 Ya Levis – Congo
 Salatiel – Cameroon
 Matias Damasio- Angola
 Anselmo Ralph – Angola
 C4 Pedro – Angola

Best Female Central Africa

 Shan’L -Gabon
 Neima – Mozambique
 Blanche Bailly – Cameroon
 Charlotte Dipanda- Cameroon
 Daphne – Cameroon
 Maria Andrade – Cape Verde
 Eva RapDiva- Angola
 Liloca- Mozambique
 Soraia Ramos- Cape Verde
 Yasmine- Guinea Bissau

Best Male Southern Africa

 Aka- South Africa
 Roberto – Zambia
 Cassper Nyovest- South Africa
 Emtee- South Africa
 EXQ – Zimbabwe
 Nasty C – South Africa
 Jah Prayzah – Zimbabwe
 Shyn – Madagascar
 Prince Kaybee – South Africa
 Master KG – South Africa – Winner

Best Female Southern Africa

 Ammara Brown – Zimbabwe
 Busiswa – South Africa
 Sho Madjozi- South Africa
 Mampi – Zambia
 Shashl__ – Zimbabwe
 Cleo Ice Queen- Zambia
 Zonke- South Africa
 Lady X- South Africa
 Bucie – South Africa
 Kelly Khumalo- South Africa

Best African Group

 Sauti Sol – Kenya
 Toofan – Togo – Winner
 B26 – Angola
 R2bee’s – Ghana
 Navy Kenzo – Tanzania
 Umu Obiligbo – Nigeria
 Forca Suprema – Angola
 Bracket- Nigeria
 Black Motion- South Africa
 4KEUS- Congo

Best Newcomer

 Rema – Nigeria
 Kwesi Arthur – Ghana
 Naiboi- Kenya
 Zlatan – Nigeria – Winner
 Ya Levis – Congo
 Fireboy DML – Nigeria
 Rui Orlando- Angola
 Soraia Ramos – Cape Verde
 Gaz Mawete- Congo
 Sho Madjozi- South Africa

Artist of The Year

 Davido – (Nigeria)
 Diamond Platnumz (Tanzania)
 Fally Ipupa- Congo
 Wizkid -(Nigeria)
 Burna Boy – (Nigeria) – Winner
 Black Coffee – South Africa
 Sarkodie- Ghana
 Yemi Alade- Nigeria
 Busiswa- South Africa
 Aya Nakamura -Mali/France

Best Gospel

 Frank Edwards – Nigeria
 Gloria Muliro – Kenya
 Bethel Revival Choir- Ghana
 Papa Dennis – Kenya
 Miguel Buila – Angola
 Diana Hamilton – Ghana
 Icha Kavons – Congo
 Willy Paul – Kenya
 Mercy Chinwo – Nigeria
 Winnie Mashaba – South Africa

Best Live Act

 Flavour – Nigeria
 Ali Kiba – Tanzania
 Sauti Sol – Kenya
 Stonebwoy – Ghana
 Sidiki Diabate – Mali
 Yemi Alade – Nigeria
 Becca – Ghana
 Burna Boy – Nigeria
 Diamond Platnumz- Tanzania
 Fally Ipupa – Congo

Best Rap Act

 Phyno – Nigeria – Winner
 Olamide – Nigeria
 Falz – Nigeria
 Sarkodie – Ghana
 Tha Dogg – Namibia
 Cassper Nyovest – South Africa
 Zlatan Ibile – Nigeria
 Nasty C – South Africa
 Khaligraph Jones – Kenya
 Medikal – Ghana

Best Collaboration

 Burna Boy x Zlatan – Killing Dem – Winner
 Diamond Platnumz ft Fally Ipupa – Inama
 Beyonce x Wizkid x Blue Ivy x Saint JHN–Brown Skin Girls
 Ommy Dimpoz ft Alikiba – Rockstar
 Anselmo Ralph ft C4 Pedro- Pra Cuiar Mais
 Mayorkun ft Kizz Daniel- True
 MHD ft Dadju- Bebe
 Master KG ft Zanda- Skeleton move
 Aya Nakamura ft Niska- Sucette
 Flavour ft Umu Obiligbo- Awele

Song of The Year

 Burna Boy x Zlatan – Killing Dem – Winner
 Rema – Dumebi
 Master KG ft Zanda Zakuza – Skeleton Move
 Ya Levis – Katchua
 Wizkid- Fever
 Diamond Platnumz ft Fally Ipupa- Inama
 BM ft Awilo Longomba – Rosalina remix
 Burna Boy- On the low
 Aya Nakamura- Pookie
 Shatta Wale – My Level

Best Video Director

 Justin Campos – South Africa
 Dr Nkeng Stephens -Cameroon
 Enos Olik – Kenya
 Clarence Peters – Nigeria
 David Duncan – Ghana
 Sasha Vybz – Uganda
 Director Kenny – Tanzania
 Daps- Nigeria
 Gyo Gyimah- Ghana
 Patrick Ellis- Nigeria

Best Dj Africa

 Dj Spinall – Nigeria
 Dj Black Coffee – South Africa
 Man Renas- Angola
 DJ Jeff- Angola
 Dj D-Ommy – Tanzania
 DJ Slim- Ghana
 Dj Neptune – Nigeria
 DJ Ecool- Nigeria
 DJ Tira – South Africa
 DJ Euphonik- South Africa

Best African Dj USA

 Dj Tunez – Nigeria
 Dj Fully Focus – Kenya
 Dj Silent Killa – Caribbean
 Dj Poizon Ivy – Kenya – Winner
 Dj Mekzy–Nigeria
 Dj Shinski – Kenya
 Dj Rell- Sierra Leone
 DJ Freshy K- Nigeria
 DJ Nana B- Ghana
 Dj Moh – Ivory Coast

AFRIMMA Video of The Year

 Rema -Dumebi – Winner
 Zlatan x Burna Boy- Killin Dem
 Diamond Platnumz ft Fally Ipupa – Inama
 Patoranking ft Davido- Confirm
 Ommy Dimpoz- You are the best
 Anselmo Ralph ft C4Pedro – Pra Cuiar Mais
 Flavour ft Umu Obiligbo- Awele
 Aya Nakamura- Pookie
 Adekunle Gold- Kelegbe Megbe
 Sho Madjozi – Idhom
Music Producer of The Year

 Masterkraft – Nigeria
 Northboi Oracle- Nigeria
 Kimamba – Tanzania
 Kel P- Nigeria
 Laizer Classic- Tanzania
 Guilty Beatz- Ghana
 Dj Maphoriza- South Africa
 S2kizzy- Tanzania
 Salatiel- Cameroun
 Sidike Diabate- Mali

Best African Dancer

 Kaffy Dance Queen – Nigeria
 The Grove – Angola
 Sherri Silver – Rwanda
 La Petite Zota – Ivory Coast
 Manuel Canza Laurenzo- Angola
 Ghetto Triplet Kids (Uganda)
 Izzy Odigie (Nigeria)
 Bajuni – Tanzania
 Rabbit Crew 255- Tanzania
 The Team – Angola

Best Lusophone

 DJODJE – Cape Verde
 Mr Bow – Mozambique
 Matias Damasio – Angola
 Nelson Freitas – Cape Verde
 Anselmo Ralph – Angola
 Maira Andrade – Cape Verde
 Calema – Sao Tome
 CEF- Angola
 Puto Português – Angola
 Filho do Zua – Angola

Best Francophone

 Stanley Enow – Cameroon
 Fally Ipupa – Congo
 Dadju – Congo
 Toofan – Togo
 Ariel Sheney- Ivory Coast
 Dj Arafat – Ivory Coast – Winner
 Daphne – Cameroon
 Ya Levis- Congo
 Aya Nakamura- Mali
 Salatiel – Cameroon

RADIO/TV PERSONALITY OF THE YEAR

 Willy Tuva – Kenya – Winner
 Lil Ommy – Tanzania
 Do2dtun- Nigeria
 Yaw- Nigeria
 Jamal Gaddafi- Kenya
 Afonso Quintas – Angola
 Sammy Forson- Ghana
 James Onen- Uganda
 Dj Fresh – South Africa
 Konnie Toure- Ivory Coast

SHARE THIS NEWS USING ANY OF THE BUTTON BELOW

PLACE YOUR TEXT ADVERT BELOW ⬇⬇⬇

Loading...

SHARE YOUR STORY WITH US VIA EMAIL: Site Manager: tunbinext@gmail.com

CLICK HERE TO JOIN OUR FACEBOOK FAN PAGE FOR INSTANT NEWS UPDATE

CLICK HERE TO JOIN US ON OUR YOUTUBE CHANNEL FOR NEWS UPDATE

CLICK HERE TO JOIN US ON TWITTER FOR INSTANT NEWS UPDATE: @247NNU

CLICK HERE FOR INSTANT UPDATES ON INSTAGRAM

Post a Comment

 
Copyright © 2015 247 Nigeria News Update
Website by Tech Guardian